Praktické tipy #2

Praktické Tipy #2

Jak prodat nemovitost.

 

Při prodeji nemovitosti je nutné zvážit mnohé okolnosti, aby celý proces proběhl hladce.

 

1) Věnujte tomu náležitou pozornost

První bod se může zdát zcela samozřejmým, ale prodej nemovitosti je velmi zásadním krokem pro většinu z nás. Jedná se mnohdy o rodinný majetek a podcenit celou záležitost se nemusí vyplatit.

 

2) Máte na výběr

Možností, jak prodat svou nemovitost má každý mnoho. Prodat si ji sám, přes kamaráda, nebo ji nabídnout na internetu. Takový prodej může mít samozřejmě mnoho úskalí a rizik, proto je vhodným řešením prodat nemovitost s pomocí realitní kanceláře. Realitních kanceláří je ale mnoho, mají různé podmínky a možnosti, některé realitní kanceláře se zaměřují na developerské projekty, některé zase na komerční a hospodářské nemovitosti. Většina realitních kanceláří však řeší prodej rezidenčních nemovitostí. Výběru vhodného „partnera“ pro prodej nemovitosti je rozhodně dobré věnovat dostatečný čas.

 

3) Chci realitní kancelář.

Pokud se rozhodnete pro prodej prostřednictvím realitní kanceláře, pak se důkladně seznamte s její historií, zázemím, referencemi a projděte si všechny dostupné informace. Zjistěte si jaká je výše provize dané realitní kanceláře a co za tuto provizi nabízí. Sledujte průběžně nabídku realitní kanceláře na internetu a mnohé prozradí také její webové stránky. Určitě je vhodné se také podívat, jaké mají nabídky ve svém portfoliu a zákaznické reference. Starají se o své zakázky, nebo jsou jejich zakázky na inzertních serverech téměř nedohledatelné? Zkrátka, než do někoho vložíte svou důvěru, prověřte si, zda se realitní kancelář o své klienty dobře stará.

 

4) Nebojte se zeptat

Provize realitních kanceláří se pohybuje od 3 % do 6 % (+ DPH) z kupní ceny nemovitosti. Vždy záleží na obtížnosti prodeje, vzdálenosti nemovitosti a právní složitosti. Nebojte se zeptat, co přesně do provize patří a zda budete něco dalšího platit. Bude se nemovitost inzerovat včetně provize? Kdo platí návrhy na vklad vlastnických práv. Jak je to s daňovým přiznáním? Kdo zpracovává kupní smlouvy a kdo provádí úschovu peněz? Nepříjemná překvapení nejsou nutná.

 

5) Už máte vybráno?

Správná realitní kancelář by Vás měla informovat a provádět celým prodejem bez zbytečné zátěže. Všechny informace byste měli dostávat obratem a komunikace by měla být pro obě stany příjemná. Nezapomeňte, že realitní kancelář a její lidé jsou tu pro Vás, abyste společně celý proces zdárně dotáhli až do šťastného konce.

 

6) Dejte důvěru jenom jednomu.

Tohle může být trochu těžké, ale vyberte si jen jednu realitní kancelář. Svěřte jí nemovitost, ale pozor, omezte délku spolupráce! Sami se pak můžete rozhodnout, zda se o Vás dobře starají, nebo zda bude lepší ohlédnout se jinde. Trvání Zprostředkovatelské smlouvy si domluvte a zeptejte se za jakých podmínek můžete smlouvu ukončit.

 

Přejeme Vám hodně úspěchů při prodeji nemovitosti!

Návrh: Martin Realizace: Lewest.cz